تشکل ها مهم‌ترین ابزار و پیش‌نیاز شکوفایی اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی هستند

عصر مسجدسلیمان // تشکل ها مهم‌ترین ابزار و پیش‌نیاز شکوفایی اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی هستند، جهت تحقق پیشرفت و توسعه همه جانبه کشورها و بهره گیری از استعدادها، توان و حضور فعالانه و مطالبه گری مردم و مشارکت آنها د ...

عصر مسجدسلیمان // تشکل ها مهم‌ترین ابزار و پیش‌نیاز شکوفایی اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی هستند، جهت تحقق پیشرفت و توسعه همه جانبه کشورها و بهره گیری از استعدادها، توان و حضور فعالانه و مطالبه گری مردم و مشارکت آنها در ارتقاء و تکامل بیشتر جامعه است و توسعه پایدار جوامع در تمامی عرصه ها میسر نمی گردد جز با همراهی تشکل هایی که برخاسته از بطن مردم هستند.
مشارکت مردم ، افزون بر حوزه داخلی ، در بعد بین‌المللی نیز بسیار حائز اهمیت است.
اعضای جامعه به دلیل دارا بودن نقش‌های فرهنگی ، اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی خود ، در حکم گلبول‌های قرمز و سفید بدن انسان هستند. همان‌گونه که افزایش یا کاهش گلبول های سفید و قرمز به بدن آسیب می‌رسان، نارسایی در مشارکت سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی نیز ادامه حیات را دستخوش تزلزل می‌سازد ، تا آنجا که اگر بُعد اجتماعی خود را از دست بدهد ، نابودی آن حتمی است ؛ اگر هم پابرجا بماند ، هدف خود را که خدمت به اعضاء و اصلاح جامعه است ، گم نکند.
امروزه در نظریه‌های توسعه ، مشارکت را یکی از شاخص های توسعه می دانند.
داوطلبانه بودن فعالیت در تشکل ها نشان از خصلت والای انسانی فعالین این بخش دارد که با صرف زمان عمر خود را در راه گسترش اهداف تشکل و یاری رساندن به مردم برترین دلیل انسانیت را به نمایش می گذارند.
۲۲ مرداد ، نامگذاری این روز را بنام روز تشکلها و مشارکتهای اجتماعی گامی کوچک در جهت قدردانی و پاسداشت زحمات افراد خیر اندیشی است که با تلاش و کوشش بدون چشمداشت ، خود در راه خدمتگزاری به همنوعان خود برای فراهم نمودن بستری مناسب در تمامی سطوح از هیچ تلاشی فروگذار نبوده که قطعا اثرات مثبت این افراد در ذهن عموم جامعه متبادر خواهد بود.
ضمن گرامیداشت این روز مهم امید است با توجه بیشتر مسئولان امر در حوزه های اجتماعی و پاسخگو بودن در این راستا نسبت به استفاده از ظرفیت تشکل‌ها و افراد فعال در این حوزه بعنوان مطالبه عمومی این مهم در جامعه نهادینه گردد و نتیجه آن رفع مشکلات جامعه که امروزه تشکلها پل ارتباطی بین مردم و مسئولان هستند البته به شرط آنکه مسیر مطالبات عمومی جایش را به مطالبات شخصی ندهد و این پدیده چند وقتی در برخی نقاط بعنوان ابزاری برای سوء استفاده برخی افراد در غالیهای مختلف گردیده است .!؟
در خاتمه این نوشتار تلنگری باید زد به وضعیت استان خوزستان که با توجه به رویکرد دولت جدید تا کنون تغییرات مورد انتظار عموم در جهت بسط و گسترش رفاه عمومی و برخوردای مردم از حداقل‌های ضروری در برخی شهرهای استان بسیار مشهود بوده (نمونه عینی در شهری با قدمت و پیشینه بسیار بنام مسجدسلیمان) ، که امید است چرخه محرک قطار توسعه توسط مدیریت عالی استان با بکارگیری شایستگان ، نخبگان خاصه جوانان با انگیزه خدمت ، بدور از نگاههای حزبی ، قومی صرفا بر اساس توانمندی ، شایستگی و جهادی که جزء شعائر اصلی دولت جدید است شاهد برون رفت از وضعیت پیش رو گردیده و مردم این خطه زرخیز همانند سایر نقاط کشور از بهره مندی امکانات و رفاه نسبی برخوردار گردند.

 

محمد زراسوندی علی پور

نام:

ایمیل:

نظر: